Kanye West


Kanye West na filmovém festivalu v Tribece (2009)
Roku 2008 vystupoval na Národním sjezdu Demokratické strany na podporu někdejšího kandidáta na prezidenta USA Baracka Obamy.
Také vydal svůj nový singl Love Lockdown, který překvapivě neobsahoval rap, ale jen zpěv s prvky programu auto-tune. Album, které bylo vydáno 24. listopadu 2008, obsahuje prvky synthpopu, electroniky, R&B a electropou. Alba se prodalo okolo 450 000 kusů v první týden v USA. Celkem se ho v USA prodalo okolo 1 800 000 kusů. Album obsahuje velmi úspěšné singly Heartless a Love Lockdown.
My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010)
Album, které se původně mělo jmenovat Good Ass Job, je plánováno na 22. listopad 2010. West tvrdí, že album bude opět něčím novým, co ve své tvorbě ještě nedělal. Má jít o umělecké album. Z alba pochází úspěšné singly Power (ft. Dwele), Runaway (ft. Pusha T) a Monster. Hudební videa k těmto písním potvrzují Westovi umělecké snahy. Klip k písni Power je starověkým alegorickým obrazem a klip k písni Runaway je třicetičtyř minutovým mini-filmem o pádu Fénixe, v podobě krásné ženy, a jeho opětovného povstání z popele. Klip k písni Runaway, obsahuje dalších osm částí písní z alba. Tento mini-film se natáčel v Praze a West v něm například řídí český supersport MTX Tatra V8, jehož existují jen čtyři kusy. Alba se prodalo 497 000 ks první týden prodeje v USA, čímž získalo zlatou certifikaci společnosti RIAA. Díky tomu také debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard 200. V lednu 2011 album získalo platinovou desku od společnosti RIAA. Celkem se alba prodalo okolo 1,2 milionu kusů v USA.[1] V únoru 2012 bylo album oceněno třemi cenami Grammy. Získalo Grammy za nejlepší rapové album a dvě Grammy získal singl "All of the Lights".[2]
Watch the Throne (2011)
Od roku 2010 nahrával společné album s rapperem Jay-Zým, nazvané Watch the Throne. Původně mělo jít pouze o EP, ale nakonec bylo nahráno celé album. Prvním singlem z alba je píseň "H.A.M", která debutovala na 23. pozici v Billboard Hot 100. V červenci 2011 byl vydán singl nazvaný "Otis", ten se umístil na 12. příčce. Nejúspěšnější písní se stal třetí singl "Niggas In Paris", který se umístil na 5. příčce. Album bylo vydáno v srpnu 2011 a umístilo se na prvních příčkách amerických hitparád. Díky přísným bezpečnostním opatřením album předčasně neuniklo na internet, jedním z opatření bylo i prvotní vydání alba v digitální formě. I díky tomu zlomilo rekord v prodejnosti alb na iTunes, když se ho tam v první týden prodalo 290 000 kusů. Celkem se zatím alba prodalo v USA okolo 1 425 000 kusů.[3] Prozatím tedy obdrželo certifikaci platinová deska od společnosti RIAA. V únoru 2012 byla píseň "Otis" oceněna cenou Grammy.[4]
Cruel Summer (2012)
Na září roku 2012 chystá společné album své nahrávací společnosti GOOD Music.[5] Album mělo být původně vydáno již v srpnu, ale bylo odloženo na 18. září.[6][7] Z alba pocházejí úspěšné singly "Mercy" (ft. 2 Chainz) a "Clique" (ft. Jay-Z). K albu má být vydán i stejnojmenný krátký film.

The College Dropout (2002-2004)
23. října 2002 se stal účastníkem fatální autonehody při jízdě domů z nahrávacího studia. Tato událost mu poskytla inspiraci pro jeho první singl „Thourgh the Wire“. Jeho víra je zřejmá v mnoha jeho písničkách, například „Jesus Walks“, jež se stala základem jeho benefičních představení, jako byl koncert Live 8. Všechny tyto písně se objevily na jeho debutovém albu The College Dropout, které bylo vydáno pod hlavičkou Roc-A-Fella Records v únoru 2004. Byla očekávána kritika. Album definovalo styl, kterým byl West proslulý, propracované texty, slovní hříčky a samplování. Album se stalo třikrát platinové. Na spolupráci se podíleli hosté jako Jay-Z, Ludacris, GLC, Consequence, Talib Kweli, Mos Def, Common a Syleena Johnson. S albem byly spojeny i singly „All Falls Down“ a „The New Workou Plan“, stejně tak i single číslo jedna, „Slow Jamz“. V průběhu roku 2003 působil jako producent na albu britského zpěváka Javina Hyltona.
Prošel i finanční válkou s Royce Da 5'9"', kterému složil píseň „Hearbeat“, která se objevila na albu Build & Destroy: The Lost Sessions. Prohlásil, že Royce mu za beat k této písničce nikdy nezaplatil, ale nahrál ji a dal na své album. Po této zkušenosti se rozhodl ukončit jakoukoliv spolupráci s Roycem. Další singly produkované Kanyem v průběhu tvorby The College Dropout byly "I Changed My Mind“ - Keyshia Cole, "Overnight Celebrity" - Twista a "Talk About Our Love" - Brandy.
Late Registration (2005)
Pro své druhé album se spojil s producentem Jonem Brionem. Album bylo vydáno 30. srpna 2005 a setkalo se s pozitivními kritikami. Časopisy a noviny jako Time, Rolling Stone, Spin nebo USA Today, vyhlašovaly toto album nejlepším albem roku. Alba se prodalo okolo 860 000 kusů v prvním týdnu v USA. Do konce roku se v USA prodalo 2,3 milionu kusů a získalo osm nominací na ceny Grammy, z nichž dvě získal. Album obsahuje "number-one" hit Gold Digger (ft. Jamie Foxx) a úspěšný singl Heard 'Em Say (ft. Adam Levine). Celkem se alba prodalo v USA 3,1 milionu kusů. V témže roce vyprodukoval hity Dreams (Game) a Go (Common).
Graduation (2007)
Od doby, kdy odložil datum vydání svého třetího alba "Graduation" na stejný den jako bylo plánováno vydání alba Curtis rappera 50 Centa, se zažehla kontroverzní soutěž o to, kdo prodá více kusů svého alba. Tuto soutěž inicioval 50 Cent a dokonce byl ochoten přestat vydávat sólo alba, pokud prohraje. Nakonec své prohlášení odvolal, a to ve svůj prospěch, jelikož následně prohrál. Alba "Graduation" se prodalo 957 000 kusů v první týden prodeje v USA. Celkem se alba v USA prodalo okolo 2 960 000. Album mu vyneslo dalších osm nominací na ceny Grammy, nyní úspěšně získal čtyři ceny Grammy. Z alba pochází další "number-one" hit Stronger, velmi úspěšný singl Good Life (ft. T-Pain) a úspěšný singl Flashing Lights (ft. Dwele).
808s & Heartbreak (2008)